Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Answer: Last Answer: 8.98 N Not yet correct, tries 4/6 A ball of mass 11.7 g wit

ID: 2259923 • Letter: A

Question

Answer:Last Answer: 8.98 N
Not yet correct, tries 4/6

A ball of mass 11.7 g with a speed of 28.4 m/s strikes a wall at an angle 19.0o and then rebounds with the same speed and angle. It is in contact with the wall for 37.0 ms. What is the magnitude of the impulse associated with the collision force?

Explanation / Answer

let x-axis be horizontal & y-axis be vertically upwards. impulse = change in momentum initial momentum = [(11.7*10^-3)*28.4*sin19] i + [(11.7*10^-3)*28.4*cos19] j => Pi = 0.108 i + 0.314 j final momentum = [(11.7*10^-3)*28.4*sin19] (-i) + [(11.7*10^-3)*28.4*cos19] j => Pf = -0.108 i + 0.314 j impulse = Pf - Pi => J = (-0.108 i + 0.314 j) - (0.108 i + 0.314 j) => J = -0.216 i + 0 j => J = - 0.216 i impulse = 0.216 N (towards left)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote