Two children are playing a game. The rst throws a basketball straight up, and th
ID: 2260018 • Letter: T
Question
Two children are playing a game. The rst throws a basketball straight up, and the second tries to hit it with a thrown baseball. They eventually succeed. Assume the basketball is at the origin, not moving (v = w = 0), and has a mass of 625 gm and a radius of 120 mm. The baseball has a mass of 145 gm and a radius of 37 mm, and hits the basketball at the point (-6.80, -5.80, -8.00) cm with an initial velocity of (45.0, 9.5, 17.3) cm/s. After bouncing off the basketball, the baseball has velocity (28.4, -7.3, -4.7) cm/s.
1. What is the velocity of the basketball just after the collision (as a vector)? Remember that momentum is conserved, so the change in the momentum of the baseball will be equal and opposite to the change in momentum of the basketball.
2. What is the angular impulse on the basketball? Angular impulse is impulse cross radius.
3. What is the angular velocity of the basketball just after the collision? Assume the basketball is a hollow sphere.
Explanation / Answer
Initial momentum of baseball=0.145(45 i +9.5j +17.3 k)
Final momentum of baseball=0.145(28.4 i -7.3j -4.7k)
Change in momentum=0.145(16.6 i -16.8j -22k)
Initial momentum of basketball=0
Final momentum of basketball=0.145(16.6 i -16.8j -22k)
Final velocity of basketball=0.145/0.625(16.6 i -16.8j -22k)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.