A riverside warehouse has two open doors, as in the figure below. Its interior i
ID: 2260083 • Letter: A
Question
A riverside warehouse has two open doors, as in the figure below. Its interior is lined with a sound-absorbing material. To person A, the sound is loud and clear. To person B, the sound is barely audible. The principal wavelength of the sound waves is 3.40 m. Assuming person Bis at the position of the first minimum, determine the distance between the doors, center to center.
m
Explanation / Answer
Condition for minima,
dsin (alpha)=(k+0.5)*(lembda)
sin (alpha)=y/D
For first minima,
d=0.5*(lembda)*D/y
y=20 m
D=150 m
lembda=3.4 m
d=(0.5*3.4*150)/20
d=12.75 m
******************************************
Distance between the two doors=12.75 m
******************************************
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.