Two automobiles, each of mass 950 kg, are moving at the same speed, 21 m/s, when
ID: 2260639 • Letter: T
Question
Two automobiles, each of mass 950 kg, are moving at the same speed, 21 m/s, when they have an inelastic collision.
Two automobiles, each of mass 950 kg, are moving at the same speed, 21 m/s, when they have an inelastic collision. In what direction and at what speed does the wreckage move if one car was driving north and one south? In what direction and at what speed does the wreckage move if one car was driving north and one east (as shown in the figure)?Explanation / Answer
let north be +y direction and east be +x directon. a). from momentum conservation; 950*21 - 950*21 = (950+950)*v => v = 0 m/s no direction b). from momentum conservation in x-direction; 950*21 = (950+950)*Vx => Vx = 10.5 m/s from momentum conservation in y-direction; 950*21 = (950+950)*Vy => Vy = 10.5 m/s net velocity = sqrt[10.5^2 + 10.5^2] = 14.85 m/s direction = tan^(10.5/10.5) = 45 degrees north of east
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.