A car is traveling along a road, and its engine is turning over with an angular
ID: 2260798 • Letter: A
Question
A car is traveling along a road, and its engine is turning over with an angular velocity of +183 rad/s. The driver steps on the accelerator, and in a time of 11.7 s the angular velocity increases to +261 rad/s. (a) What would have been the angular displacement of the engine if its angular velocity had remained constant at the initial value of +183 rad/s during the entire 11.7-s interval? (b) What would have been the angular displacement if the angular velocity had been equal to its final value of +261 rad/s during the entire 11.7-s interval? (c) Determine the actual value of the angular displacement during the 11.7-s interval.
(a) ? = ---Select---?+ ---Select---rad/srad/s^2m/sm/s^2mrads (b) ? = ---Select---+? ---Select---srad/sm/sradm/s^2rad/s^2m (c) ? = ---Select---?+ ---Select---rad/srad/s^2radmm/s^2sm/sExplanation / Answer
a.
s=wt = 183*11.7 =2141.1 rad
b.
s=wt = 261*11.7 3053.7 rad
c.
s=wt+0.2at^2
it is also equal to = (Wi+Wf)t/2
(Wi= initial angular velocity)
(Wf= final angular velocity)
= (261+183)*11.7/2= 2597.4 rad
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.