A solid, uniform ball rolls without slipping up a hill, as shown in the figure.
ID: 2261147 • Letter: A
Question
A solid, uniform ball rolls without slipping up a hill, as shown in the figure. At the top of the hill, it is moving horizontally; then it goes over the vertical cliff. Take V= 25.0 m/s and h = 25.0 m. b.) How fast is it moving just before it lands? A solid, uniform ball rolls without slipping up a hill, as shown in the figure. At the top of the hill, it is moving horizontally; then it goes over the vertical cliff. Take V= 25.0 m/s and h = 25.0 m. AA m AAAAaasdp[kferf[pea.) How far from the foot of the cliff does the ball land? How fast is it moving just before it lands?Explanation / Answer
Moment of Inertia of solid sphere
I = (2/5)MR^2
Total Kinetic Energy KE = Rotational KE1 + Translational KE2
KE = KE1 + KE2
KE = (1/2)MV^2 + (1/2)I W^2 = (1/2)MV^2 + (1/2) (2/5)MR^2 (V/R)^2
KE = (7/10)MV^2
At top of the cliff , let the velocity be V1
Conservation Of Energy will hold good.
MgH + (7/10)MV1^2 = (7/10)MV^2
V1 = 16.58 m/s
The time taken by ball to fall the cliff is given by H = (1/2)gt^2
t = 2.26 Second
The ball will fall V1*t distance from foot of the cliff = 37.47 m
The vertical component of velocity due to gravity will be V2 = gt
Speed = sqrt(V1^2 + V2^2) = 27.68 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.