The following figure represents the ride for a cart with a mass of 200 kg along
ID: 2261263 • Letter: T
Question
The following figure represents the ride for a cart with a mass of 200 kg along a frictionless track.
a. Calculate the velocity of the cart at points A, B, and C if the cart is dropped from a height of 100m with a initial velocity of 10 m/s.
b. Calculate the height of the second loop knowing that the velocity of the cart is 24.5 m/s.
c. Calculate the total Energy of the cart for any one of the points A through D.
The following figure represents the ride for a cart with a mass of 200 kg along a frictionless track. Calculate the velocity of the cart at points A, B, and C if the cart is dropped from a height of 100m with a initial velocity of 10 m/s. Calculate the height of the second loop knowing that the velocity of the cart is 24.5 m/s. Calculate the total Energy of the cart for any one of the points A through D.Explanation / Answer
(a) initial energy = .5*m*v^2 +m*g*h
=> E1=206 kJ
from energy conservation,
.5*m*(Va)^2 =E1
=>Va=45.4 m/s
from energy conservation,
.5*m*(Vb)^2 +m*g*30= E1
=>Vb=38.366 m/s
from energy conservation,
.5*m*(Vc)^2 +m*g*50= E1
=> Vc=32.86 m/s
(b) From energy conservation,
.5*m*(Vd)^2 +m*g*h= E1
=> h=74.5 m
(c) energy remains conserved
=>ans= e1 = 206 KJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.