What if the charge on the capacitor is found to be 68% of the maximum value at a
ID: 2261508 • Letter: W
Question
What if the charge on the capacitor is found to be 68% of the maximum value at a particular instant, what is the current (magnitude only) flowing through the circuit at that instant? Give your answer as a percentage to the maximum current value.
x = %
Explanation / Answer
For the last question: Use the conservation of energy.
U=UE + UB = q2/(2C) + (1/2)*L*i2 = (Qmax2)/(2C)
You have already calculated Qmax, and have it equal to 8.6*10-11 Coulombs.
L= 3*10-3 H and C = 8.6*10-12 given by the problem.
q=.68*Qmax = .68 * 8.6*10-11 = 5.85*10-11 C
Therefore from the equation above:
(5.85*10-11)2 / (2*8.6*10-12) + (1/2) * (3*10-3) * i2 = (8.6*10-11)2 / (2*8.6*10-12)
Solving for i in this case:
i (with q at 68% of the maximum charge) = 3.92*10-4 Amperes.
Imax was calculated to be .00068 A in the earlier problem.
Therefore:
i/Imax = 3.92*10-4 / .00068 = 0.5771
So, the current at the same time at which the charge is at 68% of maximum charge is 57.71% of the maximum current.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.