An electron in a cathode-ray tube is accelerated through a potential difference
ID: 2261661 • Letter: A
Question
An electron in a cathode-ray tube is accelerated through a potential difference of 10 kV, then passes through the d = 1.6-cm-wide region of uniform magnetic field in the figure(Figure 1) .
Explanation / Answer
from figure
sin(o) =d/r
r =d/sin(o) =1.6/sin8 =11.5 cm
from conservation of energy
qV =(1/2)mv^2
(1.6*10^-19)*(10*10^3)=(1/2)*(9.11*10^-31)*v^2
v=5.93*10^7 m/s
and
r=mv/qB
=>B =mv/qr =(9.11*10^-31)*(5.93*10^7)/(1.6*10^-19)(11.5*10^-2)
B=2.93*10^-3 T or 2.93mT
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.