The drawing shows three polarizer/analyzer pairs. The incident light beam for ea
ID: 2261754 • Letter: T
Question
The drawing shows three polarizer/analyzer pairs. The incident light beam for each pair is unpolarized and has the same average intensity of 46 W/m2. Find the average intensity of the transmitted beam for each of the three cases (A, B, and C) shown in the drawing.
The drawing shows three polarizer/analyzer pairs. The incident light beam for each pair is unpolarized and has the same average intensity of 46 W/m2. Find the average intensity of the transmitted beam for each of the three cases (A, B, and C) shown in the drawing.Explanation / Answer
AS WE KNOW DAT I = I0*cos^2(theta)
a here theta = 30-30 = 0
I = 46 cos 0 = 46 w/m^2
b. here theta = 60-(-30) = 90
hence I = 0 since cos 90 = 0
c. here theta = -30
I = 46 cos^30 = 34.5 w/m^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.