A star has a mass of 1.27 x 10 30 kg and is moving in a circular orbit about the
ID: 2261923 • Letter: A
Question
A star has a mass of 1.27 x 1030 kg and is moving in a circular orbit about the center of its galaxy. The radius of the orbit is 1.0 x 104light-years (1 light-year = 9.5 x 1015 m), and the angular speed of the star is 1.3 x 10-15 rad/s. (a) Determine the tangential speed of the star. (b) What is the magnitude of the net force that acts on the star to keep it moving around the center of the galaxy?
Explanation / Answer
a). v = w*r => v = 1.3* 10^-15*1*10^4*9.5*10^15 => v = 123500 m/s b). F = m*w^2*r => F = 1.27*10^30*(1.3*10^-15)^2*10^4*9.5*10^15 => F = 2.039 *10^20 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.