A 80 -kg fisherman in a 120 -kg boat throws a package of mass m = 15 kg horizont
ID: 2262235 • Letter: A
Question
A 80-kg fisherman in a 120-kg boat throws a package of mass m = 15 kg horizontally toward the right with a speed of vi = 4.2 m/s as in the figure below. Neglecting water resistance, and assuming the boat is at rest before the package is thrown, find the velocity of the boat after the package is thrown.
direction ---Select---toward the righttoward the left A 80-kg fisherman in a 120-kg boat throws a package of mass m = 15 kg horizontally toward the right with a speed of vi = 4.2 m/s as in the figure below. Neglecting water resistance, and assuming the boat is at rest before the package is thrown, find the velocity of the boat after the package is thrown.
Explanation / Answer
momentum of combined weight of boat n fisherman equals momentum of the package thrown. now momentum is mass*velocity.
m1v1=m2v2
m1=80+120=200kg
v1?
m2=15kg
v2=4.2
so
200*v1=63
so v1=63/200=0.315
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.