A 60.0-kg runner expends 335 W of power while running a marathon. Assuming that
ID: 2262341 • Letter: A
Question
A 60.0-kg runner expends 335 W of power while running a marathon. Assuming that 8.00% of the energy is delivered to the muscle tissue and that the excess energy is removed from the body by sweating, determine the volume of bodily fluid (assume it is water) lost per hour. (At 37.0
A 60.0-kg runner expends 335 W of power while running a marathon. Assuming that 8.00% of the energy is delivered to the muscle tissue and that the excess energy is removed from the body by sweating, determine the volume of bodily fluid (assume it is water) lost per hour. (At 37.0 degree C the latent heat of vaporization of water is 2.41 times 106 J/kg.)Explanation / Answer
Energy=Power*time=335*3600=1206000 J
since 92 %of the energy is delivered to aweting
==> Energy=0.92*1206000=1109520 J
==> m*L=1109520
==> m= 1109520/2.41E6=0.46038 Kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.