A right circular cylinder made of silver has a radius of 1.67 cm and a length of
ID: 2262516 • Letter: A
Question
A right circular cylinder made of silver has a radius of 1.67 cm and a length of 18.7 cm. The moment of inertia of the cylinder about the axis of symmetry along its length is? I have no idea
A wheel of radius 8.49 cm turns with a constant angular speed of 4.09 revolutions per minute. The linear speed of a point on the rim of the wheel is cm/s. I got 208.34
A string is wrapped around a cylinder of radius 5.05 cm and pulled so that the tension in the string is 65.9 N. The torque exerted by this force about the long axis of the cylinder is Nm. I got 3.32
Explanation / Answer
A)moment of inertia of cylinder is I= (1/12)*M*(3r^2+L^2).........
M=density*Volume=1.72 kg
I=5.132*10^-3 kg.m^2.......
B) linear speed V=r*w=3.63cm/s
C)Torque T=r*F=0.0505*65.9=3.32 Nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.