An object is placed 22.5 c m to the left of a converging lens with focal length
ID: 2262556 • Letter: A
Question
An object is placed 22.5cm to the left of a converging lens with focal length 9.00cm . If the image has a height of magnitude 2.00cm , what is the height ho of the object? Express your answer in centimeters to three significant figures. ho = cmAn object is placed 22.5cm to the left of a converging lens with focal length 9.00cm . If the image has a height of magnitude 2.00cm , what is the height ho of the object? Express your answer in centimeters to three significant figures. ho = cm
An object is placed 22.5cm to the left of a converging lens with focal length 9.00cm . If the image has a height of magnitude 2.00cm , what is the height ho of the object? Express your answer in centimeters to three significant figures. ho = cm
ho = cm ho = cm
ho = cm
Explanation / Answer
u = +22.5 cm
f = + 9cm
1/u + 1/v = 1/f
1/v = 1/f - 1/u
1/v = 1/9 - 1/22.5
==>v = 15 cm
magnification, m = y'/y = v/u
==> y = y'(u/v) = 2*(22.5/15) = 3 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.