A block of iron is suspended from one end of an equal-arm balance by a thin wire
ID: 2262631 • Letter: A
Question
A block of iron is suspended from one end of an equal-arm balance by a thin wire. To balance the scales, 6.85 kg are needed on the scale pan at the other end. The density of iron is 7.87 times 103 kg/m3 and the density of water is 9.98 times 102 kg/m3 What is the volume of the block (in m3)? Next, a beaker of water is placed so that the iron block, suspended as above, is submerged in the beaker but not touching the bottom (see the figure). What mass (in kg) is now necessary to balance the scales?Explanation / Answer
frequency=velocity/wave length
1) f1=3*10^8/4*10^-7
=0.75*10^15
=750THz(
2) f2=3*10^8/7*10^-7
=0.4285*10^15
=428.57THz
the range of visible light is 400THz to 790THz
hence smallest frequency is 428.57THz and highest frequency is 750THz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.