A platform is rotating at an angular speed of 1.45 rad/s. A block is resting on
ID: 2262786 • Letter: A
Question
A platform is rotating at an angular speed of 1.45 rad/s. A block is resting on this platform at a distance of 0.240 m from the axis. The coefficient of static friction between the block and the platform is 0.537. Without any external torque acting on the system, the block is moved toward the axis. Ignore the moment of inertia of the platform and determine the smallest distance from the axis at which the block can be relocated and still remain in place as the platform rotates.
Explanation / Answer
Let m = mass of the block
Initial angular speed wi = 1.45 rad/s
Initial distance from axis ri = 0.24 m
Coefficient of static friction u = 0.537
Let the smallest distance from the axis at which the block can remain in place = rf
From consevation of angular momentum,
m ri^2 wi = m rf^2 wf
Dividing both sides by m
ri^2 wi = rf^2 wf
wf = wi (ri/rf)^2 --------(1)
At distance rf, the block just begins sliding.
Therefore static friction force = u m g
This provides centripetal force = m wf^2 * rf
m wf^2 * rf = u m g
Dividing both sides by m
wf^2 * rf = u g
wf = sqrt(u g/rf) -----------(2)
From equations (1) and (2)
wi (ri/rf)^2 = sqrt(u g/rf)
wi ri^2/rf^2 = sqrt(u g) / sqrt(rf)
rf^2/sqrt(rf) = wi ri^2/sqrt(u g)
rf^(3/2) = wi ri^2/sqrt(u g)
rf^(3/2) = 1.45 * 0.24^2/sqrt(0.537 * 9.8)
rf^(3/2) = 0.036408
rf = 0.036408^(2/3)
rf = 0.1098 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.