A). A 1.8 kg object is moving to the right with a speed of 1.5 m/s when it exper
ID: 2262827 • Letter: A
Question
A). A 1.8 kg object is moving to the right with a speed of 1.5 m/s when it experiences the force in the figure. What is the object's speed after the force ends
B) A 1.8 kg object is moving to the right with a speed of 1.5 m/s when it experiences the force in the figure. What is the object's speed after the force ends
A 1.8 kg object is moving to the right with a speed of 1.5 m/s when it experiences the force in the figure. What is the object's speed after the force ends A 1.8 kg object is moving to the right with a speed of 1.5 m/s when it experiences the force in the figure. What is the object's speed after the force endsExplanation / Answer
a) In a force applied = +2N => acceleration = 2/1.8 = 1.11 m/s2
v = u + at => v = 1.5 + 1.11 * 1/2 = 1.5 + 0.55 = 2.05 m/s
b)a) In a force applied = -2N => acceleration = -2/1.8 = -1.11 m/s2
v = u + at => v = 1.5 - 1.11 * 1/2 = 1.5 - 0.55 = 0.95 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.