At a time t = 2.70 s , a point on the rim of a wheel with a radius of 0.220 m ha
ID: 2263257 • Letter: A
Question
At a time t = 2.70s , a point on the rim of a wheel with a radius of 0.220m has a tangential speed of 50.0m/s as the wheel slows down with a tangential acceleration of constant magnitude 10.7m/s2
a)Calculate the wheel's constant angular acceleration.
b)Calculate the angular velocity at t = 2.70s
c)
Calculate the angular velocity at t=0.
d)
Through what angle did the wheel turn between t=0 and t = 2.70s ?
e)
Prior to the wheel coming to rest, at what time will the radial acceleration at a point on the rim equal g = 9.81m/s2 ?
Explanation / Answer
vo = 50 m/s
a_tan = -10.7 m/s^2
a) alfa = a_tan/r = -10.7/0.22 = -48.63 rad/s^2
b)
at t = 2.7s
v = vo + a_tan*t = 50 - 10.7*2.7 = 21.11 m/s
w = v/r = 21.11/0.22 = 95.95 rad/s
c) at t = 0
wo = vo/r = 50/0.22 = 227.27 rad/s
d)
w^2 - wo^2 = 2*alfa*theta
theta = w^2-wo^2/(2*alfa)
= (95.95^2-227.27^2) / (2*(-48.63))
= 51558.23 radians
= 8209 revolutions
e)
a_rad = v^2/r
9.8 = v^2/0.22
==> v = sqrt(9.8*0.22) = 1.468 m/s
v = vo + a_tan*t
t = (v-vo)/a_tan
= (1.468-50)/(-10.7)
= 4.54 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.