Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An explosive charge breaks an object into two splinters, with respective masses

ID: 2263526 • Letter: A

Question

An explosive charge breaks an object into two splinters, with respective masses m1 = 1.9 kg and m2 = 8.1 kg. This explosion is performed under two different conditions. In one experiment, before the explosion, the object was attached to a wall, so that the splinter with mass m2 did not move during or after the explosion. This experiment measured a separation speed v1 between the splinters. In the other case, the object is floating free in space before the explosion, and there are no constraints on the movement of the two splinters during or after the explosion. In this, "free space" configuration, the separation speed between the two splinters was v2.

Since the same kind of explosive charge was used in both experiments, the energy released by the explosion is the same in both experiments.

What is the ratio of the separation speeds v2/v1?

The ratio of separation speeds v2 / v1 is  .

Detailed Answer please

Explanation / Answer

Energy released in first explosion = 0.5*m1*v1^2

Conserving Momentum in space

m1u1 + m2u2 = 0

u1 = -(m2u2)/m1

u1+u2 = v2

u1 = v2 - u2

v2-u2 = -(m2u2)/m1

v2 = u2(1- m2/m1)

u2 = v2/(1- m2/m1) = v2*m1/(m1-m2) = -0.30645*v2

u1 = v2(1- m1/(m1-m2) ) = 1.30645v2

So final energy in second explosion = 0.5m1u1^2 + 0.5m2u2^2

= 0.5 *(3.243*(v2)^2 + 0.76068*(v2)^2 ) = 0.5*(4.0035*(v2)^2)

Energy1 = Energy2

1.9*(V1)^2 = 4.0035*(v2)^2

v2/v1 = 0.688897

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote