A ladder ( L = 7.60 m) of weight W L = 360 N leans against a smooth vertical wal
ID: 2263529 • Letter: A
Question
A ladder (L= 7.60 m) of weight WL= 360 N leans against a smooth vertical wall. The term "smooth" means that the wall can exert only a normal force directed perpendicular to the wall and cannot exert a frictional force parallel to it. A firefighter, whose weight is 881 N, stands 6.00 m up from the bottom of the ladder (this distance goes along the ladder, it is not the vertical height). Assume that the ladder's weight acts at the ladder's center, and neglect the hose's weight. What is the minimum value for the coefficient of static friction between the ladder and the ground, so that the ladder (with the fireman on it) does not slip? (Assume ? = 45.0
Explanation / Answer
frictional force=875.52N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.