A spotlight on a boat is y = 2.6 m above the water, and the light strikes the wa
ID: 2263870 • Letter: A
Question
A spotlight on a boat is y = 2.6 m above the water, and the light strikes the water at a point that is x = 9.5 m horizontally displaced from the spotlight (see the drawing). The depth of the water is 4.0 m. Determine the distance d, which locates the point where the light strikes the bottom.
________________ m
A spotlight on a boat is y = 2.6 m above the water, and the light strikes the water at a point that is x = 9.5 m horizontally displaced from the spotlight (see the drawing). The depth of the water is 4.0 m. Determine the distance d, which locates the point where the light strikes the bottom.Explanation / Answer
Set up triangles.
tan? = y/x
tan-1(2.6/9.5) = 15.30 degree
incident angle = angle from perpendicular = 90 - 15.30 =74.60 degree
n1sin?1 =n2sin?2
(1.0)(sin74.6) = (1.33)(sin?)
? = 46.45o
tan? = y/x
tan46.45 = y/4.0
y = 4.2 m
d = y + 9.5 = 4.2 + 9.5 =13.7 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.