A conducting rod with a length of 25 cm is placed on a U-shaped metal wire that
ID: 2264012 • Letter: A
Question
A conducting rod with a length of 25 cm is placed on a U-shaped metal wire that has a resistance R of 8.0 ? as shown in the figure. The wire and the rod are placed in the plane of the paper. A constant magnetic field of strength 0.40 T is applied perpendicular into the paper. An applied force moves the rod to the right with a constant speed of 6.0 m/s. What is the magnitude and direction of the induced current in the wire?
17 mA clockwise
75 mA clockwise
52 mA clockwise
17 mA counterclockwise
75 mA counterclockwise
Explanation / Answer
answer is 75 mA counter clockwise
i is in the direction of F*B
NOW
e=blv
e=ir
i=blv/r
i=0.4 * 1/4 * 6 / 8
= 75 /1000 A
= 75 mA
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.