When mass M is at the position shown, it is sliding down the inclined part of a
ID: 2264145 • Letter: W
Question
When mass M is at the position shown, it is sliding down the inclined part of a slide at a speed of 1.97 m/s. The mass stops a distance S2 = 2.5 m along the level part of the slide. The distance S1 = 1.17 m and the angle ? = 29.10 When mass M is at the position shown, it is sliding down the inclined part of a slide at a speed of 1.97 m/s. The mass stops a distance S2 = 2.5 m along the level part of the slide. The distance S1 = 1.17 m and the angle ? = 29.10Degree. Calculate the coefficient of kinetic friction for the mass on the surface.Explanation / Answer
let F1 and F2 be friction forces at surface S1 and S2 respectively.
we have that
mv0^2/2 + m*S1*sin0*g = F1*S1+F2*S2 (conservation of energy).
Where F1 is clearly equal to mg*cos0*k and F2 = mg*k
where k is the coefficient.
we have that
k*mg*(cos0*S1+S2)=mv0^2/2+m*S1*sin0*g
so k *g(cos0*S1+S2)=v0^2/2+S1*sin0*g.
so k=0.21776
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.