1.You want to contrast a physical pendulum with a period of 4.0s at a location w
ID: 2264530 • Letter: 1
Question
1.You want to contrast a physical pendulum with a period of 4.0s at a location where g= 9.8s/s^2.
a. What length of simple pendulum having this period
b. Suppose the physical pendulum must be mounted in a case that is not more than 0.5m high. Can you devise a physical pendulum having a period of 4.0s s that will satisfy this requirement?
2. a block with mass M rests on a frictionless surface and is connected to a horizontal spring of force constant k. The other end of the spring is attached to a wall. A second block with mass m rests on top of the first block. The coefficient of static friction between the block is
Explanation / Answer
1. As we know that
T = 2pi*sqrt(L/g)
Therefore
4 = 2pi*sqrt(L/9.8)
L = 3.97 m
2. 0.5m height is not enough as we have length = 3.97 m
3.Here
Maximum Frictional Acceleration = usg
Acceleration due to oscillation = w^2A
= (k/(M+m))*A
By Equating both accelerations , we get
(k/(M+m))*A = usg
A = us(M+m)g/k
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.