Consider a conical pendulum with a bob of mass m = 76.0 kg on a string of length
ID: 2264557 • Letter: C
Question
Consider a conical pendulum with a bob of mass m = 76.0 kg on a string of length L = 10.0 m that makes an angle of ? = 7.00
Consider a conical pendulum with a bob of mass m = 76.0 kg on a string of length L = 10.0 m that makes an angle of ? = 7.00 degree with the vertical. (Consider + hat boldto be towards the center of the circular path and + hat bold to be upward.) Determine the horizontal and vertical components of the force exerted by the string on the pendulum. Determine the radial acceleration of the bob.Explanation / Answer
Here
Vertical Component = TCos(theta) = mg
= 76*9.8
= 744.8 N i
Form this
T = 744.8/Cos7
= 750.393 N
Horizontal Component = TSin(theta)
= 750.393*Sin7
= 91.45 N j
Here
Radial Acceleration = Horizontal Component/Mass
= 91.45/76
= 1.203 m/sec^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.