Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A machinist is using a wrench to loosen a nut. The wrench is L = 26.0 cm long, a

ID: 2264602 • Letter: A

Question

A machinist is using a wrench to loosen a nut. The wrench is L = 26.0 cm long, and he exerts a F = 20.0-N force at the end of the handle at ? = 36.5

A machinist is using a wrench to loosen a nut. The wrench is = 26.0 cm long, and he exerts a = 20.0-N force at the end of the handle at ? = 36.5 degree with the handle (see figure below). What torque does the machinist exert about the center of the nut? What is the maximum torque (magnitude) he could exert with this force? N middot m How should the force be oriented? ? = 45 degree ? = 90 degree (perpendicular to the wrench) ? = 0 degree (parallel to the wrench)

Explanation / Answer

1) Torque = force . perpendicular distance = 17 . 0.25 . sin 37? = 2.56 Nm

2) Max torque would be 17 . 0.25 = 4.25 Nm

3) The force should be perpendicular to the wrench.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote