A stone is suspended from the free end of a wire that is wrapped around the oute
ID: 2264720 • Letter: A
Question
A stone is suspended from the free end of a wire that is wrapped around the outer rim of a pulley, similar to what is shown in the figure below. The pulley is a uniform disk with mass M= 12.5 kg and radius R = 51.0 cm and turns on frictionless bearings. You measure that the stone travels 20.0 m in the first 3.75 s starting from rest.
A stone is suspended from the free end of a wire that is wrapped around the outer rim of a pulley, similar to what is shown in the figure below. The pulley is a uniform disk with mass M= 12.5 kg and radius R = 51.0 cm and turns on frictionless bearings. You measure that the stone travels 20.0 m in the first 3.75 s starting from rest. Find the mass of the stone. kg Find the tension in the wire. NExplanation / Answer
s = 0.5.a.t2
a = 2s/t2.....(1)
mg - T = m.a
T = m(g-a) ......(2)
T.R = I.a/R
m(g-a).R2 = I.a
m = I.a/(g-a).R2
m = 0.5.M.(2s/t2)/[g - (2s/t2)]
m = 0.5.(12.5)(2*20/3.75^2)/[9.8 - (2*20/3.75^2)
m = 2.555 kg
T = m.(g - a) = 2.555*(9.8- 2s/t2) = 17.77 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.