An optical disk drive in your computer can spin a disk up to 10,000 rpm (about 1
ID: 2264757 • Letter: A
Question
An optical disk drive in your computer can spin a disk up to 10,000 rpm (about 1045 rad / s). If a particular disk is spun at 675.4 rad / s while it is being read, and then is allowed to come to rest over 0.301 seconds, what is the magnitude of the average angular acceleration of the disk?
b) If the disk is 0.12 m in diameter, what is the magnitude of the linear acceleration of a point 1/9 of the way out from the center of the disk?
I got the average angualr acceleration which is 2243.85. I just need help figuring out how to find the linear acceleration.
Explanation / Answer
10000 rpm =1045 rad/s
645.4 rad/s
w= w0 + at
0 = 645.4 + a(0.301)
a= -2243.85 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.