A) A solid block of mass m 2 = 1.9 kg, at rest on a horizontal frictionless surf
ID: 2265191 • Letter: A
Question
A) A solid block of mass m2 = 1.9 kg, at rest on a horizontal frictionless surface, is connected to a relaxed spring (with spring constant k = 290 N/m whose other end is fixed. Another solid block of mass m1 = 2.6 kg and speed v1 = 4.9 m/s collides with the 1.9 kg block. If the blocks stick together, what is their speed immediately after the collision?
B) What is the maximum compression of the spring?
A solid block of mass m2 = 1.9 kg, at rest on a horizontal frictionless surface, is connected to a relaxed spring (with spring constant k = 290 N/m whose other end is fixed. Another solid block of mass m1 = 2.6 kg and speed v1 = 4.9 m/s collides with the 1.9 kg block. If the blocks stick together, what is their speed immediately after the collision?Explanation / Answer
a). from momentum conservation; m1*v1 = (m1+m2)*v 2.6* 4.9 = (2.6 +1.9) *v v= 2.83 m/s b).from energy conservation; 0.5*k*x^2 = 0.5*(m1 +m2)*v^2 290*x^2 = (2.6 +1.9)* 2.83^2 x = 0.353 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.