A rectangular loop of wire with sides H = 37 cm and W = 74 cm is located in a re
ID: 2265260 • Letter: A
Question
A rectangular loop of wire with sides H = 37 cm and W = 74 cm is located in a region containing a constant magnetic field B = 1.26 T that is aligned with the positive y-axis as shown. The loop carries current I = 380 mA. The plane of the loop is inclined at an angle ? = 36o with respect to the x-axis.
1) What is ?x, the x-component of the magnetic moment vector of the loop?
A-m2
2) What is ?y, the y-component of the magnetic moment vector of the loop?
A-m2
3) What is ?z, the z-component of the torque exerted on the loop?
N-m
4) What is Fbc, the magnitude of the force exerted on segment bc of the loop?.
N
5) What is the direction of the force that is exerted on the segment bc of the loop?
A rectangular loop of wire with sides H = 37 cm and W = 74 cm is located in a region containing a constant magnetic field B = 1.26 T that is aligned with the positive y-axis as shown. The loop carries current I = 380 mA. The plane of the loop is inclined at an angle ? = 36 degree with respect to the x-axis.Explanation / Answer
1)?x=iAx=iAsin?=380*10-3*.37*.74*sin36=0.0611(-x direction)
2) ?y=iAy=iAcos?=380*10-3*.37*.74*cos36=0.0841
3 ? X B=380*10-3*.37*.74*1.26*sin36=0.077
4)f=ilb=380*10-3*.37*1.26=0.177N
5)along x direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.