A 2.65 kg block is pushed 1.35 m up a vertical flores (bf7396) - Energy 2 - luna
ID: 2265333 • Letter: A
Question
A 2.65 kg block is pushed 1.35 m up a vertical flores (bf7396) - Energy 2 - luna - (S427) wall with constant speed by a constant force of magnitude F applied at an angle of 64.3 degree with the horizontal. The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 . If the coefficient of kinetic friction between the block and wall is 0.66, find the work done by F. Answer in units of J Find the work done by the force of gravity. Answer in units of J Find the work done by the normal force between the block and the wall. Answer in units of J By how much does the gravitational potential energy increase during this motion? Answer in units of JExplanation / Answer
a) N = Fcos64.3
friction = 0.66 x Fcos64.3
Fsin64.3 = mg + friction = 2.65g + 0.66Fcos64.3
F = 42.24 N
W = 42.24 x 1.35 = 57.02 J
b) Wg = -mgh = 2.65 x 1.35 x 9.8 = - 35.06 J
c) its perpendicular. so cos90 = 0
W = 0
d) P.E> = 35.06 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.