The graph describes the angular momentum of an object as a function of time. The
ID: 2265366 • Letter: T
Question
The graph describes the angular momentum of an object as a function of time. The object
has a moment of inertia of 65kgm^2 about the axis of rotation.
a) What is the angular velocity of the object when t = 5.5 seconds?
b) Calculate the average torque acting on the object between t = 3.5 and t = 5.5 seconds?
c) Estimate the angular displacement of the object between t = 6 and t = 7 seconds?
Explanation / Answer
I = 65 kg.m^2
a)
at t = 5.5 s
L = 900 kg.m^2/s
L = I*w
==> w = L/I = 900/65 = 13.85 rad/s
b)
T = (L2-L1)/(t2-t1)
= (900-100)/(5.5-3.5)
= -50 N.m
c)
at t = 6s, L = 600 kg.m^2/s
w = L/I = 600/65 = 9.23 rad/s
T = (L2-L1)/(t2-t1)
= (-550-600)/(7-6)
= -1150 N.m
alfa = T/I = -1150/65 = -17.69 rad/s^2
now
angular displacement, theta = w*t + 0.5*alfa*t^2
theta = 9.23*1 - 0.5*17.69*1^2
= 0.385 radians
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.