Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block of mass m = 3.30 kg slides along a horizontal table with speed v0 = 8.50

ID: 2265436 • Letter: A

Question

     A block of mass m = 3.30 kg slides along a horizontal table with speed v0 = 8.50 m/s. At x = 0 it hits a spring with spring constant k = 46.00 N/m and it also begins to experience a friction force. The coefficient of friction is given by ? = 0.150. How far has the spring compressed by the time the block first momentarily comes to rest?      A block of mass m = 3.30 kg slides along a horizontal table with speed v0 = 8.50 m/s. At x = 0 it hits a spring with spring constant k = 46.00 N/m and it also begins to experience a friction force. The coefficient of friction is given by ? = 0.150. How far has the spring compressed by the time the block first momentarily comes to rest?      A block of mass m = 3.30 kg slides along a horizontal table with speed v0 = 8.50 m/s. At x = 0 it hits a spring with spring constant k = 46.00 N/m and it also begins to experience a friction force. The coefficient of friction is given by ? = 0.150. How far has the spring compressed by the time the block first momentarily comes to rest? A block of mass m = 3.30 kg slides along a horizontal table with speed v0 = 8.50 m/s. At x = 0 it hits a spring with spring constant k = 46.00 N/m and it also begins to experience a friction force. The coefficient of friction is given by ? = 0.150. How far has the spring compressed by the time the block first momentarily comes to rest?

Explanation / Answer

1/2mv^2=1/2kx^2+mew*mg*X

1/2*8.5^2=1/2 *(46/3.3)*x^2+0.15*9.8*x

36.125 =6.97x^2+1.47x


6.97x^2+1.47x-36.125=0

x=-1.47+sqrt(1.47^2+4*6.97*36.125)/13.94 =2.17m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote