Wednesday Homework Problem 8.13 The wire shown at the right carries a current of
ID: 2268863 • Letter: W
Question
Wednesday Homework Problem 8.13 The wire shown at the right carries a current of A. The seg- ment of the wire is L 30cm long. Consider the magnetic field at the point P a distance d 6em from the end of the wire as drawn. Naturally all fields below must be reported as vectors. Carefully and clearly show all intermediate steps to your cal culations. (a)Compute the magnetic field at P using the infinite straight wire approximation. (b)Compute the magnetic field at point P ap- proximating the segment with one segment using the finite current element approxima- tion. starting from the Biot-Savart Law. in parts (a) and (b) to be very accurate? (c)Calculate the exact magnetic field at P (d)Do you expect either of the approximations Why?Explanation / Answer
from the given data
current, I = 0.75 A
L = 30 cm
d = 6 cm
a. using infinite wire approximation
magnetic field at P will be
B = -2kI/d z' ( where z' is unit vector along z axis)
B = -2*10^(-7)*0.75/0.06 = -0.0000025 z' Tesla = -2.5*10^-6 z' T
b. considering the wire to be one segment
magnetic field at point P from biot savart law approximation is
B = k*I*L z'/(d^2 + L^2/4)
B = 10^-7*0.75*0.3 z'/(0.06^2 + 0.3^2/4)
B = -8.620689*10^-7 z' tesla
c. exact magnetic field at point P using biot savarts law is
B = kI(L/sqrt(L^2 + d^2))/d z' = kIL/sqrt(L^2 + d^2)d z'
B = 10^-7*0.75*0.3/sqrt(0.3^2 + 0.06^2)*0.06 z' = -4.00641*10^-6 z' T
d. as we can see, the result of part a is closer to the exact result as compared to the result of the part B, because L > d and hence when the point P is very close to the wire, we can consider the wire to be an infinite wire to get the final results
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.