Two metal spheres each have a radius of 10.0 cm. The centers of the two spheres
ID: 2269374 • Letter: T
Question
Two metal spheres each have a radius of 10.0 cm. The centers of the two spheres are 44.6 cm apart. The spheres are initially neutral, but a charge Q is transferred from one sphere to the other, creating a potential difference between the spheres of 111 V. A proton is released from rest at the surface of the positively charged sphere and travels to the negatively charged sphere.
(a) What is the proton's kinetic energy just as it strikes the negatively charged sphere?
_____eV
(b) At what speed does it strike the sphere?
_____m/s
Explanation / Answer
a) Kinetic energy gained = Potential energy lost
= q V = 1 e * 111 V = 111 eV = 111 * 1.6 * 10-19 = 1.77 * 10-17 V
proton's kinetic energy = 111 eV
b) K = 1/2 m v2
v2 = 2 K / m
= 2 * 111 *1.6* 10-19 / 1.67 * 10-27
speed v = 1.46 * 105 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.