Solar Radiation is incident on the surface of the Earth at an average of 1000 W/
ID: 2269856 • Letter: S
Question
Solar Radiation is incident on the surface of the Earth at an average of 1000 W/m^2. This is measured on a surface which is perpendicular to the incoming light. Find the number of photons corresponding to UVB radiation of mean wavelength of 300 nm falling on an area 1 cm^2 Solar Radiation is incident on the surface of the Earth at an average of 1000 W/m^2. This is measured on a surface which is perpendicular to the incoming light. Find the number of photons corresponding to UVB radiation of mean wavelength of 300 nm falling on an area 1 cm^2Explanation / Answer
Energy of one photon
= hc/w
= 6.634*10^-34 * 3 * 10^8 / (3 * 10^-7)
= 6.634 * 10^-19 J
Energy per square meter = 1000 J/s
Thus, energy per square cm = 1000 * 10^-4 = 0.10 J/s
Thus, no. of photons = 0.10 / (6.634 * 10^-19)
= 1.5 * 10^17 photons
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.