A tank of water sits at the edge of a table of height 1.3 m. The tank springs a
ID: 2269892 • Letter: A
Question
A tank of water sits at the edge of a table of height 1.3 m. The tank springs a very small leak at its base, and water sprays out a distance of 1.7 m from the edge of the table. What is the water level h in the tank? (Assume the tank is open to the air at the top.)
Explanation / Answer
range of water = 1.7m,
assuming v as velocity of water at the point of hole;
1.7=v*t,
vetical displacement of water in the same time s= 1.3m,
=> t = sqrt(2s/g) = 0.51sec,
=>v= 1.7/0.51 = 3.3m/s,
accoring to the equation of flow h=(v^2)/2g;
=> h = (3.3^2)/2*9.8 = 0.5557m = 55.57cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.