I am not coming up with the right answers for part b and c Figure 17.44 shows an
ID: 2270561 • Letter: I
Question
I am not coming up with the right answers for part b and c
Figure 17.44 shows an electron passing between two charged metal plates that create an 100 N/C vertical electric field perpendicular to the electron's original horizontal velocity. (These can be used to change the electron's direction, such as in an oscilloscope.) The initial speed of the electron is 5.00 x 106 m/s, and the horizontal distance it travels m the uniform field is 4.00 cm. What is its vertical deflection? m What is the vertical component of its final velocity? m/s At what angle theta does it exit? Neglect any edge effects. degreeExplanation / Answer
t = X/Vx
a = Eq/m = (1.6*10^-19*100)/(9.11*10^-31) = 17.563117453e+12 m/s^2
Y = (1/2)*g*t^2 = (1/2)*g*X^2/Vx^2
Y = (1/2)*17.563117453e+12*0.04^2/(5*10^6)^2 = 5.6*10^-4 m
Vyf = Vyi +at = 17.563117453e+12*8e?9= 1.40504939624e+5 m/s
theta = tan^-1(Vyf/Vx) = 1.60
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.