A speedboat increases its speed uniformly from v1 = 20 m/s to vf = 32 m/s in a d
ID: 2270565 • Letter: A
Question
A speedboat increases its speed uniformly from v1 = 20 m/s to vf = 32 m/s in a distance of 2.40 x 10^2m
(a) Draw a coordinate system for this situation and label the relevant quantities, including vectors.
(b) For the given information, what single equation is most appropriate for finding the acceleration?
(c) Solve the equation selected in part (b) symbolically for the boat's acceleration in terms of vf, vi, and ?x.
(d) Substitute given values, obtaining the acceleration._____m/s^2
(e) Find the time it takes the boat to travel the given distance._____s
Explanation / Answer
vf^2-vi^2=2*a*s
a=(32^2-20^2)/(2*2.40*10^2)=1.3m/s2
time taken
v=u+at
32=20+1.3t
t=9.2sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.