Question Part Points Submissions Used Two hard rubber spheres, each of mass m =
ID: 2271049 • Letter: Q
Question
Question Part Points Submissions Used Two hard rubber spheres, each of mass m = 14.4 g, are rubbed with fur on a dry day and are then suspended with two insulating strings of length L = 5.20 cm whose support points are a distance d = 3.30 cm from each other as shown in the figure below. During the rubbing process, one sphere receives exactly twice the charge of the other. They are observed to hang at equilibrium, each at an angle of ? = 11.1
Question Part Points Submissions Used
Question Part Points Submissions Used
Question Part Points Submissions Used
Question Part Points Submissions Used
Question Part Points Submissions Used Two hard rubber spheres, each of mass m = 14.4 g, are rubbed with fur on a dry day and are then suspended with two insulating strings of length L = 5.20 cm whose support points are a distance d = 3.30 cm from each other as shown in the figure below. During the rubbing process, one sphere receives exactly twice the charge of the other. They are observed to hang at equilibrium, each at an angle of ? = 11.1 Two hard rubber spheres, each of mass m = 14.4 g, are rubbed with fur on a dry day and are then suspended with two insulating strings of length L = 5.20 cm whose support points are a distance d = 3.30 cm from each other as shown in the figure below. During the rubbing process, one sphere receives exactly twice the charge of the other. They are observed to hang at equilibrium, each at an angle of ? = 11.1 Question Part Points Submissions Used Two hard rubber spheres, each of mass m = 14.4 g, are rubbed with fur on a dry day and are then suspended with two insulating strings of length L = 5.20 cm whose support points are a distance d = 3.30 cm from each other as shown in the figure below. During the rubbing process, one sphere receives exactly twice the charge of the other. They are observed to hang at equilibrium, each at an angle of ? = 11.1 degree with the vertical. Find the amount of charge on each sphere. (Enter your answers from smallest to largest.)
Explanation / Answer
Since the system is in equilibrium, we know that
The electrical force of repulsion must be balancing the gravitational force of attraction.
So,
let the gravitataional force of attraction be Fg
let the electrical force of repulsion be Fe
then, from Newton's law of universal gravitation we have
Fg = G m1 m2 / r^2
From Coulomb's law we have
Fe = K q1 q2 / r^2
Putting all this together we get
Fe = Fg
K q1 q2 / r^2 = G m1 m2 / r^2
We are told that q1 is twice q2. So, if we let q1 = C coulombs , q2 = 2C coulombs
K * 2C * C / r^2 = G * m1 * m2 / r^2
But m1 = m2 so
K 2C^2 / r^2 = G m^2 / r^2
C^2 = G m^2 r^2 / 2K r^2
C^2 = G m^2 / 2K
C =
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.