Two small plastic balls hang from threads of negligible mass. Each ball has a ma
ID: 2271340 • Letter: T
Question
Two small plastic balls hang from threads of negligible mass. Each ball has a mass of 0.190g and a charge of magnitude q. The balls are attracted to each other, and the threads attached to the balls make an angle of 20.0 ? with the vertical, as shown in the figure.(Figure 1). What is the magnitude of the charge on the balls in nC?
Magnitude of electric force acting on each ball= 6.78*10^-4 N
Tension in each of the threads= 1.98*10^-3 N
Explanation / Answer
A. Fe = Fg = mgtan? = 0.00019*9.81*tan(20 d) = 6.3469864E-04 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.