The walls and roof in the home depicted have an average thickness of 22.0 cm and
ID: 2271665 • Letter: T
Question
The walls and roof in the home depicted have an average thickness of
22.0 cm and an average thermal conductivity of 0.475 W/m
The walls and roof in the home depicted have an average thickness of 22.0 cm and an average thermal conductivity of 0.475 W/m middot ºC. Gas combustion is used to heat the home and the heater provides 9250 kcal per meter cubed of natural gas. How many 1 liter bottles of gas must be used each day to maintain in inside temperature of 26.0ºC if the outside temperature is 0.0ºC? Ignore radiation effects and energy transfer through the ground.Explanation / Answer
Let x be the number of bottles for 1 day
Heat generated = {x/(24*60*60) }* {9250*1000* 4.18* 0.001} = x*0.4475 W
heat lost by conduction = K*A* (T2-T1)/L
we have L = 0.22 m , K = 0.475 W/mC , (T2-T1) = 26 -0 = 26 C
we find total area of house ,
the height of the triangle is given by (8/2) * Tan 37 = 3.0142 m
Hypotense of triangle = (8/2) sec(37) = 5.0085 m
A =2* ( 10*5) + 2*( 5*8) + 2*(0.5*8*3.0142) + 2*(10*5.0085) = 304.2836 m^2
so, heat lost by conduction = K*A* (T2-T1)/L = 0.475 * 304.2836* 26/0.22 = 17081.3748 W
so heat lost by conduction = heat generated
17081.3748 = x*0.4475
so x = 38170.669 = 38171 bottles
How many 1 liter bottles of gas must be used each day = 38171 bottles
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.