\"An airplane A is performing a loop with constant radius p = 254 m....\" An air
ID: 2272005 • Letter: #
Question
"An airplane A is performing a loop with constant radius p = 254 m...."
Explanation / Answer
we know that v^2/p = a = 2g ...(net force = centtripetal force in constant speed circular motion)
Given its at 30 degrees ..Speed = sqrt(2*g*p) = sqrt(2*9.81*254) = 70.6 m/s
Direction of accelerationis along the radius at angle 30 degrees to y axis..
so a = -2*g * sin(30 deg) i + 2*g*cos(30 deg) j = -9.81 i + 17 j
Velocity = 70.6cos(30 deg) i + 70.6sin(30 deg) j = 61.14 i + 35.3 j
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.