The Q in the following picture. Please help me. the answer should be Mo=5.75 N-m
ID: 2272246 • Letter: T
Question
The Q in the following picture. Please help me. the answer should be Mo=5.75 N-m (ccw)
The force makes an angle theta with the horizontal and applied lo the hand at point B. Point A represents the center of gravity of the persons lower arm and O is a point along the center of rotation of the elbow joint. Assume that points 0, A. and B and force F all lie on a plane surface. If the horizontal distance between point O and A is a = 15 cm, distance between point O and B is h 35 cm. total weight of the lower arm is W = 20 N, magnitude ol the applied force is F = 50 N, and angle theta = 30 degree determine the nel moment generated about O by F and W.Explanation / Answer
Moment due to W
= -W * a
= -20 * 0.15
= -3 Nm
Moment due to F
= Fsin30 * b
= 50 * 0.50 * 0.35
= 8.75 m
Net moment = -3 + 8.75 = 5.75 Nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.