The drawing shows an edge-on view of two planar surfaces that intersect and are
ID: 2273073 • Letter: T
Question
The drawing shows an edge-on view of two planar surfaces that intersect and are mutually perpendicular. Surface 1 has an area of 2.1 m2, while surface 2 has an area of 4.6 m2. The electric field E in the drawing is uniform and has a magnitude of 260 N/C. It is directed towards the two perpendicular surfaces, making an angle 35o with the bottom surface. Find the electric flux through (a) surface 1 and (b) surface 2.
The drawing shows an edge-on view of two planar surfaces that intersect and are mutually perpendicular. Surface 1 has an area of 2.1 m2, while surface 2 has an area of 4.6 m2. The electric field E in the drawing is uniform and has a magnitude of 260 N/C. It is directed towards the two perpendicular surfaces, making an angle 35o with the bottom surface. Find the electric flux through (a) surface 1 and (b) surface 2.Explanation / Answer
electri flux EAcos(theta)
theta = angle between the surface normal and the electic field
flux through surface 1 = 260*2.1* cos(35) = 447.26 Nm^2 / C
flux through surface 2 = 260*4.6*cos(90-35) = 686 Nm^2 /C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.