The figure shows an uneven arrangement of electrons (e) and protons (p) on a cir
ID: 2273277 • Letter: T
Question
The figure shows an uneven arrangement of electrons (e) and protons (p) on a circular arc of radius r = 2.05 cm, with angles ?1 = 31.0?,?2 = 53.0?, ?3 = 37.0?, and ?4 = 27.0?. What are the (a) magnitude and (b) direction (relative to the positive direction of the x axis) of the net electric field produced at the center of the arc?
Help would be appreciated. My current (incorrect) answers are A=5.53E-6 and B= -73.8.
Thanks!
The figure shows an uneven arrangement of electrons (e) and protons (p) on a circular arc of radius r = 2.05 cm, with angles ?1 = 31.0?,?2 = 53.0?, ?3 = 37.0?, and ?4 = 27.0?. What are the (a) magnitude and (b) direction (relative to the positive direction of the x axis) of the net electric field produced at the center of the arc?Explanation / Answer
E1 = (k*q/r^2)*[-cos?1 i - sin?1 j ]
E2 = (k*q/r^2)*[-cos?2 i - sin?2 j ]
E3 = (k*q/r^2)*[-cos?3 i + sin?3 j ]
E4 = (k*q/r^2)*[ cos?4 i - sin?4 j ]
Enet = E1 + E2 + E3 + E4
Enet = (k*q/r^2)*[(-cos?1-cos?2-cos?3 + cos?4 )i + (-sin?1-sin?2 + sin?3 - sin?4) j ]
Enet = 3.426531826e?6(-1.37i - 1.17j) = -4.694348602e?6 i - 4.009042236e?6 j
a) magnitude = 6.173275342e?6 N/C
direction = tan^-1(Ey/Ex) = ?139.51
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.