A point charge with charge q 1 = 3.40 ? C is held stationary at the origin. A se
ID: 2273549 • Letter: A
Question
A point charge with charge q1 = 3.40?C is held stationary at the origin. A second point charge with charge q2 = -4.70?C moves from the point ( 0.100m , 0) to the point ( 0.285m , 0.270m ). How much work W is done by the electric force on the moving point charge? Express your answer in joules. Use k = 8.99 A point charge with charge q1 = 3.40?C is held stationary at the origin. A second point charge with charge q2 = -4.70?C moves from the point ( 0.100m , 0) to the point ( 0.285m , 0.270m ). How much work W is done by the electric force on the moving point charge? Express your answer in joules. Use k = 8.99Explanation / Answer
Work done
= change in potential energy
Here, r1 = 0.1 m
r2 = sqrt(0.285^2 + 0.270^2) = 0.39 m
Thus, Change in potential energy
= - 9 * 10^9 * 3.40 * 4.70 * 10^-12 (1/0.39 - 1/0.1)
= 1.07 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.