Hi, I am having trouble answering the following physics question: The electron g
ID: 2273932 • Letter: H
Question
Hi,
I am having trouble answering the following physics question:
The electron gun in an old TV picture tube accelerates electrons between two parallel plates 1.3cm apart with a 21kV potential difference between them. The electrons enter through a small hole in the negative plate, accelerate, then exit through a small hole in the positive plate. Assume that the holes are small enough not to affect the electric field or potential.
What is the electric field strength between the plates?
With what speed does an electron exit the electron gun if its entry speed is close to zero?
Any help you can provide would be very much appreciated.
Explanation / Answer
a)
E =V/d =21*10^3/(1.3*10^-2)
E=1.615*10^6 N/C
b)
W=qV =(1.6*10^-19)*(21000)
W=3.36*10^-15 J
W=KE
KE=(1/2)mV^2
V=sqrt[2*KE/m]
V=sqrt[2*3.36*10^-15/9.11*10^-31]
V=8.59*10^7 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.