A constant force of 393 N acts on a spacecraft of mass 7850 kg that has an initi
ID: 2274988 • Letter: A
Question
A constant force of 393 N acts on a spacecraft of mass 7850 kg that has an initial velocity of 35 m/s. How far has the spacecraft traveled when it reaches a velocity of 4920 m/s? A bullet is fired upward with a speed vO from the edge of a cliff of height h (see figure below). Ignore air crag. Assume the bullet is fired straight up In (a) and (b) and straight down In (c). what is the speed of the bullet when It passes by the diff on its way down? (Use the following as necessary: v0) what is the speed of the bullet just before it strikes the ground? (Use the following as necessary: v0, g, and h.) If the bullet is instead fired downward with the same initial speed v0, what is its speed just before it strikes the ground? (Use the following as necessary: v0, g, and h.)Explanation / Answer
see,
here you have
1)
force=m*a=
a=F/m=393/7850m/s2
and
u=35m/s ,, and v=4920m/s
so,
as a is constant
v^2-u^2=2*a*d
so
d=(4920^2-35^2)/(2*393/7850)=241743796.12 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.